Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Oranları Güncellendi: İşte Son Durum, Para Çekerken Dikkat Edin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ek sıkılaştırma önlemleri sonrasında kredi kartı nakit avans faiz oranları güncellendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre, aylık azami akdi faiz oranı hesaplama yönteminde değişiklik yapıldı. Buna göre, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranı artırılarak ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu hale getirildi.

YENİ FAİZ ORANI: YÜZDE 5

CNN Türk’te yer alan habere göre TCMB’nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklikle, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltildi. Bu yeni faiz oranları, 16 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

NAKİT AVANS ÖZELLİKLERİ

Nakit avans işlemleri, genellikle kredi kartı borçlarına uygulanan faiz oranlarından daha yüksek faiz oranlarına tabidir. Çekilen tutar anında borç olarak kaydedilir ve çoğu zaman çekim anından itibaren faiz işlemeye başlar. Bazı bankalar, nakit avans çekimi için işlem ücreti alabilir. Bu ücret, çekilen miktarın bir yüzdesi şeklinde veya sabit bir tutar olarak belirlenebilir. Çekilen nakit, hemen kullanılabilir olup, acil nakit ihtiyaçları için uygun bir çözüm sunar. Nakit avans limiti, kartın toplam kullanılabilir kredi limitinin bir kısmı kadardır ve bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Nakit avans kullanımı, özellikle yüksek faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda, bütçe planlaması ve borç yönetimi açısından dikkatli olmayı gerektirir. Çekilen tutarın mümkün olan en kısa sürede geri ödenmesi maliyeti azaltmaya yardımcı olur. Acil nakit ihtiyacı durumlarında, nakit avans yerine kullanılabilecek daha düşük maliyetli alternatiflerin değerlendirilmesi faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x