Gazze’de ateşkes olacak mı?

İsrail saldırıları nedeniyle 30 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Gazze’de ateşkes sağlanması için Mısır’da başlayan görüşmeler devam ediyor. Hamas, Katar ve Mısırlı heyetler Kahire’de müzakereleri sürdürürken, Tel Aviv yönetiminin görüşmelere katılmadığı biliniyor. Ramazan’dan önce geçici ateşkes ve rehine takası anlaşmasına varılacağı iddia ediliyor ancak 10 Mart yaklaşırken, henüz net bir mutabakat yok.

‘ATEŞKES SAĞLANMADAN REHİNE TAKASI OLMAYACAK’

İsrail’in katılmadığı ve Katar ile Mısır’ın arabuluculuğunda devam eden görüşmelerde, heyetler 40 günlük bir ateşkes konusunda uzlaşma sağlamaya çalışıyor. Geçtiğimiz saatlerde Hamas, müzakerelere devam edeceklerini ancak rehineler serbest bırakılmadan önce ateşkesin sağlanması gerektiğini bildirdi. Hamas yetkilileri, uzlaşı sağlanabilmesi adına İsrail’in Gazze’den çekilmesi ­ve yerlerinden edilen Filistinlilerin evlerine dönme şartını öne sürdü.

‘REHİNELER, GAZZE’YE DAĞILMIŞ DURUMDA’

Daha önce Reuters’a konuşan bir kaynak, Hamas’ın hâlâ hayatta olan rehinelerin listesini vermeyi reddettiği gerekçesiyle İsrail’in Kahire görüşmelerinden uzak durduğunu dile getirmişti. Hamas, rehinelerin savaş bölgesine dağılmış olması nedeniyle ateşkes sağlanmadan bu listenin verilemeyeceğini söylüyor.

Üst düzey Hamas yetkilisi Besim Naim ise, Hamas’ın kendi anlaşma taslağını sunduğunu ve İsrail’den yanıt beklediklerini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde konuşan Naim, “Top artık Amerikalıların sahasında” dedi ve ABD’nin Binyamin Netanyahu’ya anlaşma için baskı yapması gerektiğini ifade etti.

KAHİRE’DE ‘MİNİ ATEŞKES’ ÖNERİSİ

Öte yandan The Wall Street Journal gazetesi, ABD’li ve Arap müzakerecilerin ‘mini ateşkes’ önerisinde bulunduğunu yazdı. Daha uzun süreli bir duraklama sürecinden önce zaman kazanmak amacıyla öne sürülen bu teklifin, İsrail ile Hamas için de ‘ateşkes konusunda ciddi olduklarını kanıtlamanın bir yolu’ olduğu belirtildi.

TASLAK METİNDE HANGİ MADDELER VAR?

Henüz uzlaşma sağlanmadı ancak ateşkes taslağında şu maddelerin yer aldığı belirtiliyor:

– Gazze üzerindeki hava operasyonları günde sekiz saat süreyle durdurulacak.
– 40 rehine karşılığında, bir rehineye 10 mahkum oranına göre yaklaşık 400 Filistinli mahkum serbest bırakılacak.
– Kadınlar, 19 yaş altı çocuklar, 50 yaş ve üzeri yaşlılar ve hastalar da dahil olmak üzere tüm İsrailli rehineler, belirli sayıda Filistinli mahkum karşılığında serbest bırakılacak.
– Askerlik çağındaki erkekler hariç, yerinden edilmiş tüm siviller kademeli olarak kuzey Gazze Şeridi’ne geri dönecek.
– Gazze’ye günde 500 kamyon insani yardım getirilmesine izin verilecek.
– Hastane ve fırınlar onarılacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x